první NOV v roce 2018

  • Led 17, 2018

Dnes je první NOV v roce 2018.

Leden a přelom starého a nového roku je pro mě ve znamení reflexe. Během Vánoc si pokaždé udělám čas pro svoje zápisky z celého předešlého roku. Znovu je pročítám a podtrhávám zajímavé události a myšlenky. Občas si připomenu smutné pocity a nálady melancholie (které mi najednou nepřijdou už tak moc naléhavé), někdy se zasměju nad svojí vlastní přecitlivělostí, nedbalostí a schopností vniknout do svého nitra v takových hloubkách, které vlastně v konečném důsledku nevypovídají o mě, jako spíš o nějaké krátké kapitole.

Za všechny ty roky, co si pravidelně píšu, jsem si tuhle činnost hodně oblíbila. Snažím se každým začátkem roku reflektovat ten předchozí a nacházím v tom procesu neuvěřitelný klid.

V listopadu jsem ještě před odjezdem do Laosu stačila pročíst pár prvních měsíců a stránek ze svého zápisníku. Ten jsem ale nakonec nechala doma a do Laosu jsem odjela s novým.

Společně s reflexí si potom projdu to, co mě čeká v roce následujícím. Nepíšu si seznam předsevzetí, ale nějaké plány a nápady se pokaždé najdou. Na rok osmnáct jsem si ale vymyslela něco pro mě zcela nového. Žádná předsevzetí na celý rok, žádné sliby a cíle. Díky psaní se znám tak dobře, že o sobě vím, že nejsem schopná čekat na splnění takových plánů přes tři sta dní. Neznám větší hloupost, než si určit svoje plány a každodennost na celý rok dopředu. Vidím v tom pouze zkoprnělost, jednotvárnost a nudu. Nevidím v tom tu krásu, jako když se dopustím vlastních chyb, díky psaní si je uvědomím a poučím se. Nevidím v tom prostor pro selhání, škrkání plánů a vymýšlení plánu B. Nevidím v tom život. A to mě nebaví.

A tak jsem začala zkoumat Měsíc.

Načetla jsem nějaké články a blogy o měsíčních fázích, o tom, jak na člověka působí a jak s nimi mohu pracovat. Měsíc mě totiž fascinuje už delší dobu. A tak podle zdrojů, které stále studuju a zkoumám, budu následovat tento proces:

každý NOV si určím svůj plán (záměr, nápady a úkoly) pro následující měsíční fázi.

Svoje plány na tento měsíc si ale nechám jen pro sebe.

Dnes je první NOV a já zahajuji tenhle svůj osobní měsíční projekt.

SaveSave

SaveSaveSaveSave

4

YOU MIGHT ALSO LIKE

LEAVE A COMMENT