Přemýšlej jako umělec

  • Kvě 17, 2018

POHASLÁ KREATIVITA 

S mojí kreativitou je to poslední dobou takové složité, kromě focení se moje kreativní činnost na dlouhou dobu zúžila pouze na moje deníky: lepení obrázků, koláže, čmárání, psaní. K deníkům se vlastně vracím do dnešní doby — právě pro tu možnost být na chvíli nějak kreativní, chvíli si něco čmárat a jen tak v tichosti a tajnosti tvořit.

Na malý moment jsem se soustředila pouze na focení, ale začít znovu s nějakou kreativní činností jenom tak pro sebe, se mi zdálo být stále těžší a těžší.

Další problém nastal s přílivem sociálních sítí: DOBROVOLNĚ jsem se nechala přehltit informacemi a obrovským množstvím různých fotografů, umělců a tvůrců z celého širého světa. Svůj čas jsem trávila častěji s kreativitou ostatních skrze různá média. Ale začít se všemi těmi projekty, které nosím v hlavě? Odlepit se konečně od těch ostatních a jít si nakreslit svého budoucího psa tak, jako jsem to dělala jako malá?

Něco se musí změnit — říkám si už několik let.

A potom jsem dostala tuhle knihu.

 

PŘEMÝŠLEJ JAKO UMĚLEC

Můj život se touto knihou nijak výrazně nezměnil (jak by se v tomto momentu možná dalo očekávat), ale přece jenom něco málo ano.

Během čtení této knihy jsem totiž zažívala pocity, jako kdybych se vrátila zpátky do časů, kdy jsem si hrála na výtvarné soutěže se svými vlastními obrázky.

Být kreativní je přirozená věc.

To, co nám brání užívat si svoji vlastní kreativní činnost je naše naprogramovaná “dospělost” — troufám si říct.

Být kreativní se neomezuje pouze na nějaké extra nadané bytosti, ze kterých se poté stanou umělci, jejichž plátna s realistickou scénou nebo třemi barevnými fleky chodíme obdivovat do galerií.

Je to naše vlastní rozhodnutí: na chvíli zastavit, přestat komplikovaně přemýšlet a začít.

Kreativita je vlastně všechno to, do čeho vložíme naši vlastní energii a díky tomu něco vznikne: album fotek, fotka v rámu na zdi, tři barevné fleky na plátně, psaní deníku, koláž z oblíbených fotek z časopisů, věty a citáty z oblíbených knih, navlíkání korálků a náramků, vybarvená omalovánka, malý obrázek, …

Pro svoji kreativitu jsem v poslední době podnikla jisté změny. Vlastně jsem ty změny udělala v první řade pro sebe, a to ostatní včetně kreativity přijde už přirozeně samo.

Knihy, které mi slibují zázračné změny života, jsem před nějakou dobou přestala číst, ale i když tato kniha slibuje “že prožiji plnější a hodnotnější život” — díky čemu jsem ji tak trochu předpojatě zařadila do špatného šuplíku motivačních knih — nakonec se z ní vyklubalo nejspíš to nejlepší, co jsem zatím četla o kreativitě, umění a možná o životě jako takovém.

Je to velmi příjemné a lehké čtení, velmi osvobozující, nenaléhavé, inspirativní. 

S pěknou grafikou, obrázky, citáty a vším tím, co mě na knihách baví.

 

Myslím, že tato kniha přišla v ten správný moment, přesně tak jako tenkrát ten moment s rozmazáváním. I tahle kniha přišla v tu správnou chvíli, kdy se seběhly určité náhody a to, co jsem zrovna prožívala uvnitř sebe, se nakonec objevilo v knize.

Naše zásadní knihy jsou právě ty, které nás zastihnou v ten nejsprávnější čas.

Vše je o načasování.

Svoji lásku poznáš v ten pravý čas — říká se o osudových setkání.

Nejspíš na tom něco bude. Nejspíš to platí i v jiných oblastech. Nejspíš je to důvod, proč se nám líbí rozdílné knihy a proč na nás působí různé knihy různými způsoby.

Tuto knihu jsem četla před odjezdem do Laosu a myslím, že to bude první kniha, po které sáhnu hned jak přijedu domů.

Máte někdy s knihami podobný velmi silný osobní vztah?

PRVNÍ A POSLEDNÍ VĚTA

Často dělám s knihami tuhle věc: porovnávám první a poslední větu.

Občas mezi nimi vznikají neuvěřitelné náhodné souhry a když je poskládáte vedle sebe: vznikají samostatné příběhy, scvrklé do dvou vět.

První a poslední věta z této knihy nejspíš shrnuje snad úplně všechno:

 

První: 

Jsme jedinečně nápaditý živočišný druh.

Poslední:

Umělci na to přišli už dávno.

 

6

YOU MIGHT ALSO LIKE

LEAVE A COMMENT