ohnghian je laosky škola

  • Čvc 23, 2019

Laos, horská vesnice etnické skupiny Hmong.

Do vesnice dojedete uježděnou kamenitou cestou.

Ale když prší, na vrchol kopce, kde vesnice leží, kvůli blátu a velkým potokům vody na cestě nevyjede žádné vozidlo. A tak musíme po dešti vyrazit nahoru do vesnice po svých. Já, kamarádka, náš laoský průvodce a řidič. Po výšlapu na vrchol kopce konečně vstupujeme bránou do vesnice.

2018-05-22 at 20.17.26 (2)

Tohle na fotce je ohnghian.

Je to jednoduchá zděná budova.

Jen stěží v ní budete hledat všechny ty elektronické vychytávky a informační technologie, se kterými se učíme na peďáku pracovat. Tabule je interaktivní podle toho, co učitel sám před tou tabulí předvede. Žádné učebnice, slovníky a sešity. 

Ohnghian je laosky škola.

Tenhle pohled na školu v horách, takhle s tím skalnatým kopcem, párou nad stromy a nahatým dítětem v kaluži, mi v srdci zanechal tak hlubokou díru naplněnou úžasem, že mi v tu chvíli připadalo učitelství opravdu jako poslání.

Koho by takový moment neovlivnil?

Laos mi dal nezapomenutelné zkušenosti a dodal mi odhodlání učitelství vyzkoušet.

O učitelství, o školách, o vzdělávání a systému vzdělávání v Česku si hodně často s někým povídám. Často mi známí a kamarádi sdělují své názory na to, jak by to školství mělo fungovat. Na tom, jak moc je škola důležitá pro naši společnost se shodneme ale úplně všichni.  

Takže jsem se nakonec rozhodla tak, že než pouze teoreticky studovat, číst články, knihy a poslouchat názory na školství a učitelství—raději se na to půjdu na vlastní oči podívat sama. I přes to, že jsem ještě před Laosem nechtěla učit, nakonec si to půjdu prostě vyzkoušet a sama si zjistím, jaké to tedy je.

2018-05-22 at 201726 (9)

Jako se vším, co v životě prožívám, i své zkušenosti ze školy budu v sobě zpracovávat psaním. Něco z toho psaní budu sdílet zde. Jako učitelka angličtiny na druhém stupni základní školy a doufám, že i jako já sama osobně taková jaká jsem i mimo školní prostředí.

Ohnghian mi dal odhodlání, zkušenost a víru v moje schopnosti.

Tohle místo je můj malý blog o mé malé zkušenosti jako Miss Teacher, jako učitelka.

Teachelka.

0

YOU MIGHT ALSO LIKE

LEAVE A COMMENT