Live the questions for now

  • Čvn 5, 2019

Nikdo na světě nespočítá, kolik různých otázek prožiju během celého svého života.

Jako kdyby všechno začínalo u toho, že něco nevím.

Včera v poledne si píšu do svého zápisníku: za pár hodin budu sedět v autobusu na cestě domů a již budu vědět odpovědi na otázky, které mě nyní trápí.

V tu chvíli jsem vypustila všechny otázky, které začínaly: co kdyby

Připomněla jsem si, že teď prostě musím ty otázky prožít.

Prožít tenhle stav naprosté nejistoty. A nějak se uklidnit a zbavit se neklidu z toho, že já sama za chvíli rozhodnu o tom, jaký můj život bude nadcházející měsíce.

Live the questions for now. 

Učím se život vnímat jako proud energie: všechno prožívat, všechno žít, a nemyslet na to, co bude, co kdyby, co kdyby náhodou 

Snažím se nepředstavovat si budoucnost, především v těch chvílích, kdy je budoucnost stále a jenom pouhou otázkou. Pokorně přijímat to, co je a nevymýšlet si budoucí scénáře. Hlavně se nezastavit. Hlavně se nad tím, že nevím, jestli to bude takhle, nebo tak, nezastavit a nezakrnět – vždy je tady něco, co můžu udělat už teď – hlavně nepřerušovat proud energie.

You are so young, all still lies ahead of you, and I should like to ask you, as best I can, dear Sir, to be patient towards all that is unresolved in your heart and to try to love the questions themselves like locked rooms, like books written in a foreign tongue.

Do not now strive to uncover answers: they cannot be given you because you have not been able to live them. And what matters is to live everything.

Live the questions for now.

Ze všech knih, které mám poslední dobou rozečtené je tahle ta nejmenší:
Rainer Maria Rilke (born in Prague!) – Letters to a Young Poet.

+ dobře strávený čas

2

YOU MIGHT ALSO LIKE

LEAVE A COMMENT