14: štěstí nefunguje samostatně

  • Kvě 6, 2018

Štěstí nefunguje samostatně. Štěstí nefunguje pouze jako ty pozitivní šťastné chvíle. Moje vlastní osobní deníky jsou toho skvělým důkazem. Deníky si píšu už několik let. Vlastně pro mě neexistuje období, kdy bych u sebe neměla žádný zápisník či deník. Začalo to zápisníčky v dětství, kdy jsem si tam čmárala svoje vlastní podpisy, lepila obrázky a kreslila srdíčka. Na základní škole během jednoho roku se potom psaní najednou stalo pravidelným. Každý den jsem přišla ze školy, sedla ke stolu a psala. Myslím, že od té chvíle jsem si na tuhle činnosti prostě tak navykla, že mám už stálou potřebu něco zapisovat. Za tu dlouhou dobu různých deníků a různých způsobů dokumentování a zapisování jsem si nakonec našla svůj vlastní způsob. Nastavila jsem si svoje deníky a psaní přesně podle sebe tak, jak mě to baví a jak to potřebuju.

Občas vidím na sociálních sítích deníky zobrazené jako něco spíše romantického – poetického, něco, díky čemu najdu samu sebe. Můj deník je možná sem tam poetický, když zrovna nemám příležitost psát něco delšího na počítač, ale můj deník je především sbírka zmateného chaosu myšlenek. Jsou to právě ty malé částečky něčeho, co mě vyvádí z rovnováhy, které si nejčastěji zapisuju. Častěji mám proto v deníku své vlastní myšlenky a pocity, než dokumentování dnů a výletů. Můj deník mě jednoduše udržuje v přítomném okamžiku a díky pravidelnému psaní se lépe soustředím.

Jednoho dne jsem si zapsala něco v tomto smyslu: častěji se obracím k deníku právě v těch negativních pocitech, zatímco moje potřeba psát se snižuje, kdykoli mám výrazně dobrou náladu. Pokud zažívám nějaké skvělé dny, na deník zapomínám, přehlížím ho někde na dně batohu. Je to paradox: k tomu, abych vše kolem sebe vnímala pozitivně, potřebuju mít všechny tyhle myšlenky špatné nálady napsané na papíře. Jakmile ty věci dokážu napsat a vidím je jasně formulované – teprve v tu chvíli přichází moje vytoužená psychická pohoda. Každý jediný zápis nějaké nepohody si pokaždé nakonec najde svoji cestičku k tomu pozitivnímu. Špatné a skvělé nálady se tak propojují různými způsoby a mají spolu mnoho společného.

Proto nesmíme zapomínat, že špatné nálady nemohou existovat bez těch skvělých a ty skvělé bychom přehlíželi, kdyby neexistovaly ty špatné.

 

Dnes píšu pro Tebe
& Všem

Žaneta

0

YOU MIGHT ALSO LIKE