09: slepý bod na mapě

  • Dub 1, 2018

Od toho experimentu s deníkem (první dopis) jsem se začala zajímat, proč jsem šťastná a proč většinou zase tolik ne. Začala jsem přemýšlet, co vlastně znamená „štěstí“. Začala jsem číst různé knihy: od psychologie až po ty motivační. Hledala jsem svoje vlastní štěstí právě v těchto knihách. Nabyla jsem dojmu, že své štěstí musím nějak najít a mapu s vyznačenou cestou získám právě v těchto knihách. Nutilo mě to přečíst ještě více knih, ještě více to všechno důkladně prozkoumávat. Znát elixír šťastného života, to je prostě až moc lákavá nabídka. Kdykoli vyšla nová kniha, měla jsem pocit, že to bude právě tato kniha, ve které konečně najdu tu správnou mapu. Nějakou dobu to fungovalo docela dobře. Problém ale nastal v tomto okamžiku: jednoho dne jsem se začala cítit uvězněná mezi čtyřmi stěnami. Každá postupně vznikala z jednotlivých knih nebo článků o šťastném životě.

Najednou se ty stěny kolem mě už tak scvrkly, že se mi jen stěží dýchalo. Tolik jsem se soustředila na hledání štěstí, že jsem si kolem sebe vytvořila jen malý prostor, ve kterém jsem se nemohla volně pohybovat a žít s lehkostí. Bála jsem si přiznat, že jsem se za celou dobu nepohnula ani o kousek. Přitom jsem měla k dispozici všechny ty příručky, návody a mapy. Celou dobu jsem stála na místě, kolem mě zatím vyrostly čtyři vysoké stěny a pod nohama vyšlapaný důlek. Nějakou dobu jsem tam takhle stála: snažila si namluvit, že se to zlepší. Zhoršilo se to. Svoje štěstí jsem nenašla. A to byl moment, kdy jsem si uvědomila, že tudy cesta nevede. S velkou námahou jsem udělala krok zpátky: přestala jsem svoje štěstí tak usilovně hledat a stěny zbourala.

Není toho už nějak moc? Internetové stránky zaměřené na osobní rozvoj, šťastný život, pozitivní myšlení. Motivační články s líbivými titulky a fotografiemi šťastných lidí. 10 věcí, co musíte udělat, abyste byli šťastní. 10 způsobů, jak zlepšit svůj život. Tohle všechno jako kdyby na nás křičelo: hej, musíš jít a něco pro svůj šťastný život udělat – tak hledej.

Je vůbec možné štěstí najít? Je tady něco, čeho musí každý člověk dosáhnout, aby byl v životě šťastný? Jsem za tuto svoji zkušenost moc ráda. Pomalu totiž přestávám věřit, že musím dojít podle mapy k tomu jednomu jedinému bodu: zeleně vybarvený a označený velkým písmenem „Š“. Přestávám věřit, že zde takový bod vůbec existuje.

Dnes píšu pro Tebe
& Všem

Žaneta

0

YOU MIGHT ALSO LIKE