01: 15, 20, 25

  • Úno 4, 2018

Byl prosinec a já zrovna dopsala svůj deník. Bylo mně patnáct a já si vymyslela takový svůj osobní experiment: slíbila jsem si, že tenhle deník otevřu přesně za deset let. Dokonce jsem nalepila k událostem z celého roku malé papírky s komentáři. Posledních pár stránek deníku jsem potom zaplnila úvahami o svém pětadvacetiletém já – doufám, že mám svůj život pevně ve svých rukou, napsala jsem. Na konec deníku jsem napsala to nejdůležitější: ať jsem kdekoli, ať dělám, co dělám, doufám, že jsem prostě šťastná. Dvakrát jsem si to podtrhla. Potom jsem deník zabalila do papíru a obvázala lepicí páskou. A tuhle deníčkovou mumii jsem schovala v prostoru pod posledním šuplíkem ve stolku.

Tenhle slib jsem porušila přesně za pět let. Dvacet je taky dostatečně významný věk, říkala jsem si a ospravedlňovala tak svoji netrpělivost. A tak jsem znovu po pěti letech nahlédla do své vlastní patnáctileté hlavy.

Napadlo mě, že vlastně i dnes přemýšlím o svých pocitech podobně, a že se snažím najít svoje štěstí úplně stejně, jako jsem hledala v patnácti a ve dvaceti. A tak mě napadlo, že možná to štěstí není něco, kam musím dojít, a něco, co musím hledat. Možná štěstí nezáleží na tom, kde právě jsem, a možná ani tak na tom, kolik uběhlo let a roků. Deset let mi tehdy přišlo jako neskutečně dlouhá doba – to už budu dospělá, psala jsem si. Mám pocit, že to bylo teprve včera, kdy mi bylo dvacet a je to jako týden zpátky, kdy mi bylo patnáct. Představovala jsem si sebe jako hotového dospěláka, který má svůj život pevně ve svých rukou a už tak nějak tuší, o co tady vlastně jde a běží.

Uvědomila jsem si, že jsem ve své podstatě pořád stejná: se svými strachy, nevyrovnaností, nerozhodností, občas mi připadá, že už konečně vím, co dělám a co chci; jsou tady ale stále dny, kdy o tom nemám ani páru. Mám tedy počkat dalších pět deset let? Určitě ne, tento experiment mně totiž ukázal, že jsem celou tu dobu smýšlela o štěstí špatně. Dnes je mi 25, je rok 2018, a já tohle malé nedorozumění hodlám napravit.

 

Dnes píšu pro Tebe
& Všem

Žaneta

 

0

YOU MIGHT ALSO LIKE